V hlavních rolích
 |
Jü Kchuej-č' v roli Ču-ke Lianga
(generála a vojenského poradce vládce Liou Peje/ lao šeng – role staršího muže)
Jü Kchuej-č' patří mezi nejznámnější a nejuznávanější umělce pekingské opery v současné Číně. Působí ve funkci viceprezidenta a uměleckého ředitele Čínského státního souboru pekingské opery. Celá jeho kariéra se vyznačuje především neustálým zdokonalováním jevištní techniky a projevu. Ačkoliv je zapřisáhlým stoupencem žánrových tradic, usiluje také o další vývoj a inovaci. V jeho obsáhlém repertoáru najdeme klasická díla jako Hrdinové rodiny Jang, S'-lang na návštěvě matky, Sebevražda zlatou cihlou, Kančí les, Generál se usmiřuje s ministrem či Celá řeka zrudla, dále nových historických děl jako Královská choť tchangské dynastie, Jüan Čchung-chuan, Vzestup a pád broskvového praporu, Mej Lan-fang, Na cestě k západnímu spoji či Spřízněné duše, a v neposlední řadě zcela nový epos vytvořený v rámci NCMU, pekingská opera Rudý útes.
|
 |
 |
Li Šeng-su v roli Siao Čchiao
(Čou Jüho ženy/ tan – ženská role)
Li je významnou pěvkyní pekingské opery. Stojí v čele prvního souboru Čínské národní pekingské opery. Li se vyznačuje propracovaností zpěvu a silnou technikou v bojovém umění. Kromě přirozeně půvabného jevištního vystupování je známá také velkým smyslem pro detail. V jejím repertoáru najdeme klasická díla jako Opilá kráska, Sbohem má konkubíno, Mu Kuej-jing se ujímá velení, Paní Bílý had, Sia Jao-chuan či Příběh ve stínu vrby. Mimoto se zúčastňuje i představení nových historických balad jako je Na cestě k západnímu spoji, Spřátelené duše a zcela nový operní epos Rudá skála.
Po celou svou kariéru vytrvale pokračuje v tradici hereckého projevu mistra pekingské opery Mej Lan-fanga, jejímiž zásadami jsou umírněnost, klid, sebeovládání, subtilnost. Přesto usiluje o svůj vlastní styl, řídi se intuicí a vyhýbá se imitaci zavedených stylů. Jedinečností svého jevištního projevu sklízí obecné uznání diváků i kritiky. Li Šeng-su je považována za jednu z nejnadanějších a nejslavnějších žaček školy Mej. |
 |
 |
Čang Ťien-feng v roli Ču-ke Lianga
(generála a vojenského poradce vládce Liou Peje/ lao šeng – role staršího muže)
Čang ťien-feng je členem souboru Divadla pekingské opery. Patří mezi druhou generaci stoupenců školy Si (Siao-pao) a je rovněž absolventem postgraduálního studia pro mladé talenty na Národní akademii čínského divadleního umění. V roce 2000 se stal žákem Ou-jang Čung-siho, který je přímým následovníkem Si Siao-paa. Studoval také pod vedením takových mistrů jako jsou Li Pao-čang, Čang Žung-pchej, Wang Š'-sü a Čchen Č'-čching. Má krásnou tvář, jeho zpěv je impozantní, a na jevišti se dokáže pohybovat s přirozenou elegancí a grácií.
Ztvárnil role v představeních jako například: Město císaře Paj, S'-lang na návštěvě matky, Rudý hřebec, Ztráta průsmyku Ťie-tching - Lest prázdného města - Poprava generála Ma Su, Boj s Tchaj-pchingy, a Bubnováním spílat Cchaovi a další.
V roce 2005 získal hlavní cenu v Národní televizní soutěži mladých umělců pekingské opery CCTV. |
 |
Tou Siao-süan v roli Siao Čchiao
(žena Čou Jüho/ ženská role tan)
Tou Siao-süan vyniká v rolích tan, v nichž následuje principů školy Mej. Je členkou souboru Divadla pekingské opery. Studovala pod taktovkou takových mistrů pekingské opery, jakými jsou Li Chuej-fang, Meng Siang-žung, Liou Siou-žung, Li Wej-kchang, Wang Č'-ci či Kuan Ťing-lan. V roce 2007 se stala studentkou Tu Ťin-fang, špičkové umělkyně na poli pekingské opery.
Do jejího repertoáru patří mimo jiné: Paní Bílý had, Si Š', Opilá kráska, Sie Jao-chuan, Mladý fénix ve výškách se vznáší a Tři výprasky Tchao San-čchun. Na šestém ročníku Festivalu pekingské opery pořádaném CCTV získala druhé místo, když se bravurně zhostila role ve hře Šest historií prchavého života, která získala hlavní cenu za výjimečný počin na jedenáctém ročníku Festivalu čínského dramatu. |
 |
Wang Jüe jako Cchao Cchao
(nejvyšší rádce chanského císaře Siena/ ťing – role s líčenou tváří)
Wang je špičkový mladý umělec Divadla pekingské opery provincie Šan-si. V roce 1991 byl přijat do Che-pejské umělecké školy a již v roce 1997 se stal stálým členem souboru Divadla pekingské opery provincie Šan-si. Vystudoval právě hru rolí s líčenou tváří ťing. Wangův repertoár zahrnuje mimo jiné Popravu člena královské rodiny, Město Čchi-sang, Li Kchuej na návštěvě matky, Zkrocení pátého draka a Prohlídka královské hrobky. Získal cenu Zlaté obrazovky a byl jedním z finalistů pátého ročníku celostátní soutěže pro mladé herce pekingské opery CCTV v roce 2005. |
 |
Li Chung-tchu v roli Čou Jüho
(generál Východního Wu / siao šeng – role mladého muže)
Li Chung-tchu patří zcela jistě k nejváženějším hercům pekingské opery dneška. Je významným představitelem role siao šeng školy Je. V současné době zastává Li funkci vedoucího a hlavního herce Mej Lan-fangova souboru pekingské opery působícím v rámci Divadla pekingské opery. Jako absolvent postgraduálního studia pro mladé talenty na Národní akademii čínských divadelních umění získal od Ministerstva kultury titul vynikající expert a od Státní rady obdržel zvláštní vládní grant. Li je nebývale nadaným a úchvatným zpěvákem s přirozeně klidným jevištním vystupováním. Má neuvěřitelně zvučný, jasný a krásný hlas. Je všeobecně považován za jednoho z nejlepších představitelů role siao šeng školy Je vůbec. Svým velmi propracovaným zpěvem a perfektní technikou bojových umění stvrzuje nejlepší tradice školy Je. Za svou pěveckou dráhu byl již několikrát oceněn, především První cenou na Národní soutěži mladých operních pěvců a divadelní cenou Květ slivoně. |
Tvůrčí tým:
Dramatik: Cchaj Fu-čchao
Hlavní režisér: Čang Ťi-kang
Čang Ťi-kang je význačným představitelem současné čínské choreografie, režisér a pedagog. Je prezidentem Umělecké akademie ČLA, místopředseda Asociace čínských tanečníků, předseda Výboru pro tradiční čínská umění a má i další významné funkce. Čang prokázal svůj talent jako druhý režisér zahajovacího a závěrečného ceremoniálu pekingské Olympiády v roce 2008 a jako první režisér zahajovacího a závěrečného ceremoniálu Paralympijských her. Dále se zhostil role prvního režiséra velkého hudebně-tanečního eposu Cesta k obrození vytvořeného k 60. výročí založení Čínské lidové republiky.
Za svou kariéru dokázal Čang zinscenovat přes sedmdesát rozsáhlých gala představení národního formátu a pět set tanečních vystoupení jako například Tisíciruká Bódhisattva či Žlutá země. Jeho dílo dále zahrnuje taneční dramata Divoká zebra či Hrst jujub, muzikál Bílý lotos, pekingskou operu Rudý útes, stejně jako hudebně-taneční představení Můj sen, hudebně-taneční eposy Pro spravedlnost a mír, Cesta k obrození, Svorně spolu a mnoho dalších.
Čangovo dílo se představilo ve více než sto zemích světa a získalo mnohá ocenění na mezinárodních soutěžích spolu s více než padesáti hlavními cenami v Číně.
Čang je také vysokoškolským profesorem, vyučuje na Pekingské univerzitě, Univerzitě Tsinghua, Vysoké škole národní obrany a Čínské akademii múzických umění. Jeho přednášky si vyslechli studenti nejen po celé Číně, ale i ve dvaceti zemích světa. Jeho publikace, zvláště pak Čang Ťi-kangovy reflexe o umění: Omezení jako domov talentů, mu vysloužily vynikající kritiku.
Slovo režiséra
Toto je moje vůbec první zkušenost v roli režiséra pekingské opery.
Do tohoto pro mě zcela nového uměleckého žánru jsem se ovšem pustil s nemalým odhodláním.
A nyní zjišťuji, že mně jeho nevýslovná krása bere dech…
Pekingská opera zná jediného rivala: skutečnost, že nástrahy a překážky leží jen a pouze v dramatickém světě pekingské opery samé.
V pekingské opeře se i ten nejnapínavější příběh odvíjí s přirozenou jednoduchostí…
Milí diváci, otevřte své oči, uši, ale hlavně svá srdce, jen tak se totiž můžete z pekingské opery skutečně těšit a vnímat její krásu.
Buďte vítáni na představení, kde se před Vašimi zraky odehraje nelítostný boj na Rudém útesu. |

Supervize produkce: Teng I-ťiang
Teng I-ťiang zastává post viceprezidenta a tiskového mluvčího NCMU. Dále je členem rady Čínské asociace tanečníků, místopředseda Čínské společnosti pro studium hudby a bývalý náměstek ředitele Pekingské taneční akademie. Podílel se na mnohých tanečních představeních, choreografii a režírování tanečních dramat, oper a gala představeních. Jeho scénáře a práce na tanečních dramatech mu získaly více než deset státních cen.
V posledních letech se Teng věnuje práci univerzitního profesora na několika univerzitách, působí také jako vedoucí postgraduálních programů a badatel ve svém oboru. |
Hudba a zpěvy: Ču Šao-jü
Ču Šao-jü je v Číně velmi uznávaným skladatelem a hudebníkem se zvláštním zájmem o čínskou operu. Je členem výkonné rady Čínské divadelní asociace a Čínské asociace hudebníků. Za dobu své třicetileté činnosti na poli hudební tvorby jasně ukázal, jak úspěšný může být střet tradiční pekingské opery s tradiční lidovou hudbou, moderní západní melodií i lokálními operami. Vytvořením nesčetných neotřelých nápěvů a hudebních figur se zásadně podepsal na vývoji tradiční čínské opery. Jeho dílo získalo mnohé státních ceny v oblasti kultury, včetně ocenění za významný kulturní počin, za kompozici a jiné.
|
Výkonný režisér: Š' Chung-tchu
Š' Chung-tu je bývalým ředitelem Divadla pekingské opery, náměstek generálního tajemníka Čínské divadelní asociace a známý režisér pekingské opery.
Po absolvování Pekingské divadelní akademie – obdržel diplom z hereckého projevu pekingské opery – se stal členem oddělení režie Národní akademie čínských divadelních umění. Jako režisér se zhostil děl jako: Ne Čan (s Pchej Jen-ling v hlavní roli), Mej Jün (s Mej Pao-ťiou v hlavní roli), Vzpomínka na 1644, Turandot (ve spolupráci s Lin Čao-chua), Princezna Kvítko (opera kchun), Ohlasy v nebi (s Pchej Jen-ling v hlavní roli). Za své režisérské výkony získal mnohá ocenění.
V roce 1977 odjel do Japonska studovat tradiční japonské drama. Tuto zkušenost zaznamenal ve svém díle Divadelní zkušenost v Japonsku a také v příspěvku na mezinárodním semináři věnovanému památce mistra divadla Nō Zeamiho. |

Vedoucí jevištní výpravy: Kao Kuang-ťien
Kao vystudoval na katedře jevištní výpravy Ústřední divadelní akademie v roce 1988. Tentýž rok byl jedním ze dvou vítězů druhého ročníku Ceny akademie. Kaova tvorba byla představna na Pražském quadriennale scénografie (PQ) v letech 1999 a 2011, a také na World Stage Design v roce 2009 (WSD 2009). Jako držitel několika Skvostných cen za scénografii udílených Ministerstvem kultury ČLR byl pozván, aby navrhl pavilón Shenzhenu v rámci části věnované nejkvalitnějším urbánistickým řešením na EXPO 2010. V současné době zastává Kao pozici Vedoucího jevištní výpravy na NCMU.
Mezi jeho nejdůležitější díla patří:
Turandot (1997, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, Florencie, Itálie; 1998, Císařský chrám předků, Zakázané město, Peking; 2008, NCMU, Peking
Rigoletto (1993), Nekonečná prérie (1995), La Traviata (2001), Sázka na život (2004), Kouzelná flétna (2009), Vesnický učitel (2009), Das Waisenkind (2011), taneční drama Tun-chuang, můj vysněný domov (2000), Milostný příběh v císařských zahradách (2001), Marco Polo (2010), Rudý útes (2008).
Osvětlení: Wang Žuej-kuo
Wang absolvoval studium na katedře jevištních technik na Šanghajské divadelní akademii. Jako hlavní osvětlovač se podílel na zahajovací ceremonii pekingských Paralympijských her v roce 2008 a spolupracoval v tomto oboru na mnohých velkoformátových tanečních a divadelních produkcích jako například Hrst jujub či Pavilón pávů. Jeho práce byla nesčetněkrát oceněna.
Návrh kostýmů: Sung Li
Sung Li je kostýmní návrhářkou Souboru zpěvů a tanců politického oddělení ČLA. Podílela se na realizaci mnohých kulturních megaprojektů, divadelních a tanečních představeních. Její tvorba byla na nejrůznějších soutěžích v Číně nesčtněkrát oceněna v kategorii "nejlepší kostýmní návrh".
Návrh kostýmů: Pcheng Ting-chuang
Pcheng Ting-chuang vyučuje kostýmní návrhářství na Národní akademii čínských divadelních umění. Jako kostýmní návrhářka se podílela na mnoha uměleckých produkcích, mimo jiných i Hrbatý ministr Liu, Turandot, Princezna Wen-čcheng, Dobytí města Lu, Čeng Che se plaví na západ. Její dílo získalo mnohá důležitá vyznamenání v oboru kostýmního návrhářství.

Štáb:
Producent: Čchen Pching
Dramatik: Cchaj Fu-čchao
Režie: Čang Ťi-kang
Hudba: Ču Šao-jü
Výkonný režisér: Š' Chung-tu
Vedoucí jevištní výpravy: Kao Kuang-ťien
Návrh kostýmů: Sung Li , Pcheng Ting-chuang
Osvětlení: Wang Žuej-kuo, Čang Čuo
Dirigent: Wang Jung-ťi
Nástroje: Jang Naj-lin, Sü Siao-ming, Wen Čung-ťia, Wu Šeng
Supervize: Li En-ťie, Teng I-ťiang
Producenti: Li Č'-siang, Čou Tchie-lin
Výkonný prducent: Kuan Po
Koordinátoři produkce: Ču Che, Li Je
Asistenti produkce: Čchen Wen-ťie, Liou I, Liou Je, Je Čching
Asistenti jevištní výpravy: Li Pin, Čao Siao-jü
Asistent hudby: Jüan Pcheng
Choreografie: Čchen Čching
Oživení choreografie: Šang Ťün-žuej
Klapka: Lan Kung-sin
Posádka technické režie: Cchaj Siao-lung, Čaj Kang, Šen Ťia-sin
Vedoucí technických řešení: Kuan Ťien-po
Jevištní technici: Li Čching, Sü Siao-kang, Čchen Lung
Koordinátor jevištní výpravy a techniky: Li Pin
Asistent kooridnátora jevištní výpravy: Čou Lin
Koordinátor jevištních přístrojů: Žao C'-čching
Koordinátor osvětlení: Čang Wen-ťiang
Provoz osvětlení: Čang Čuo
Technik osvětlení: Čeng Jung-fa
Vedoucí kostýmní výpravy: Pcheng Čung-lin
Koordinátoři kostýmní výpravy: Ning Fang-kuo, Šun Chaj-sung
Kostýmní manažeři: Jü Che, Kuo Čchun-chuej, Čang Čcheng-li
Koordinátor zvuku: Wang Pin
Zvukové efekty: Wang Lej
Technici zvuku: Žung Chua, Li Ťin
Rekvizity: Cuo Wej-čchen, Čang Li-pchej
Výtvarník scén: Li Ming
Výroba forem: Jüan Wen-pin
Helmy: Liou Süe-li, Sü Lin, Jing Jü-tchien, Wang Fu-jung
Sanyi: Ku Čchüan-fu
Make-up: Tung Š'-chua, Kao I-wej
Jevištní posádka: Cou Čchun-laj, Čang Sin-kuo, Chu Čchiung-ťien, Che Čchang-kuej, Ťiang Cheng, Čcheng Chaj-nan, Li Liang, Tung Li
Titulky: Ma Tao
Mediální koordinátoři: Ču Ťing, Žen I, Wu Wen-tching, Wen Tchien-i
Mediální design: Li Siao-fan, Paj Jang
Český překlad: Zuzana Li
Dokumentace: Kao Chung, Wang Siao-šuang
Obsazení:
Ču-ke Liang Jü Kchuej-č', Čang Ťien-feng |
Cchao Cchao Wang Jüe |
Čou Jü Li Chung-tchu
Siao Čchiao Li Šeng-su, Tou Siao-süan |
Sun Čchüan Čchen Ťün-ťie |
Lu Su Tu Če
Čang Čao Ču Čchiang |
Jü Fan Chuang Po-süe |
Pu Č' Chuang Jen-čung
Süe Cung Čang Kchaj |
Císař Su Cchung-fa |
Chuang Kaj Meng Sien-tcheng
Sung Šang-siang Čang Šu-ťing |
Mej-siang Čchen Čang ia |
Opona Čang Sü-žan
Strašák Cchao Jang-jang
Hlavní píseň: Wang I-ke
Tanečníci, generálové oddílů Východního Wu a Cchao Cchaa, místní ženy,
císařské konkubíny, vojáci a obyčejní lidé jsou ztvárněni herci Divadla pekingské opery.
Orchestr pekingské opery:
Hlavní bubny:
Su Kuang-čung, Ťin Chuej-wu
Ťing-chu: Čang Šun-siang, Wang Fu-lung
(výše zmínění jsou umělci prvního stupně)
Er-chu: Čen Žuej-fen
Jüe-čchin: Li Süe-ťüan
Pandora: Aj Cao-šeng
Ta-jüan: Ťiang Čchi
Čung-jang: Ting Žuej
|
Šeng: Nie Jün-lej
Pchi-pcha: Čao Sin
Percuse: Wang Chaj-ťün, Sun Jü, Wang Sung-chaj, Wang Wej
Suo-na: Sun Jün-kang
Čeng: Šang Ťing-ja
Basový buben: Chu Čchiou-jüe
Basová kytara: Liou Čchi-chan
|
Jevištní tým:
Pcheng Čung-lin, Sun Chaj-sung, Jü Che, Kuo Čchun-chuej, Čang Čcheng-li, Liou Süe-li, Sü Lin, Jing Jü-tchien, Čao Šuang-si, Tung Š'-chua, Kao I-wej, Čang Li-pchej, Kuej Čchüan-fu, Wang Fu-jung
Uvádí:
Národní centrum múzických umění
Produkce:
Národní centrum múzických umění
Divadlo pekingské opery |
Dovolte, abychom co nejsrdečněji poděkovali paní Li za její skvělou práci při překladu programové brožury do češtiny.